طرح درس هندسه چهارم ابتدایی رسم دوخط عمود بر هم
|
مشخصات کلی |
نام درس : رياضي پایه چهارم دبستان : موضوع : هندسه (رسم دو خط عمود برهم) صفحه : 41 تعداد دانش آموزان: 14 نفر |
زمان | |
|
اهداف کلی |
آموزش خطوط عمود بر هم و عمود منصف |
| |
|
اهداف رفتاری و جزئی |
رفتاری: -دانش آموزان بتوانند با استفاده از گونیا دو خط عمود بر هم رسم کنند. - دانش آموز بتواند دو خط عمود بر هم را تعریف کند. - بتواند عمود منصف یک پاره خط را رسم کند. - بتواند با استفاده از گونیا یک زاویه قائمه رسم کند. جزئی: آشنایی با زاویه قائمه. |
| |
|
وسايل كمك آموزشي |
تخته سیاه، گچ، مقوا، ماژیک، گونیا، وسایل گروه بندی . |
| |
|
الگو و روش |
گروهی – پرسش و پاسخ |
| |
|
ارزشيابي ورودي |
بایستی دانش آموزان قبلاً با خط راست، پاره خط و گونیا آشنا شده باشند. و در این راستا جهت یادآوری این مفاهیم سوالاتی از دانش آموزان پرسیده می شود. |
5
| |
|
فعالیتهای یاددهی یادگیری
|
معلم: ابتدا دانش آموزان را گروه بندی می کند. با آوردن وسایل و توزیع آن میان دانش آموزان، تدریس را شروع می کند. دانش آموزان: به صورت گروهی و هم زمان با توضیحات معلم در مورد کار با گونیا و نحوه رسم خطوط عمود بر هم، روی مقواها، خط راست و پاره خط رسم کرده تا عمود منصف و خط عمود را رسم کنند. سپس در مورد نحوه رسم آن با یکدیگر بحث کنند و همدیگر را راهنمایی کنند. در حین تدریس و انجام فعالیتهای یادگیری توسط دانش آموزان، سوالاتی به منظور ارزشیابی تکوینی از آنان پرسیده می شود تا معلوم شود موضوع مورد نظر را آموزش دیده اند یا خیر. |
20 | |
|
انتظارات عملکردی |
بعد از تدریس معلم دانش آموزان به طور انفرادی خطوط عمود بر هم، زاویه قائمه و عمود منصف را بر روی تابلو رسم کنند. |
4 | |
|
ارزشيابي تكميلي |
در پایان، سوالاتی در باره مفاهیم جدید آموخته شده از آنان به عمل می آید. |
5 | |
|
فعالیتهای تکمیلی
|
جمع بندی: |
خلاصه ای از موضوع تدریس شده را جمع بندی کرده در صورت وجود اشکال آنها را رفع می نماییم.
|
6 |
|
ارائه تکلیف: |
برای جلسه آینده تکالیفی داده می شود مثلاً: عمود منصف یک پاره خط و با استفاده از گونیا زاویه قایمه را رسم کنید.
| ||
|
| |||