طرح درس جغرافیا ناحیه کوهستانی
|
مشخصات کلی: نام درس : جغرافیا موضوع : ناحیه کوهستانی پایه سال تحصیلی 88 نام مدرس: نام آموزشگاه: تعدادانش آموزان:28 زمان :40 دقیقه
| |
|
اهداف کلی |
1- آشنایی با ناحیه کوهستانی (حیطه شناختی ) 2- شناخت ویژگی های جغرافیایی این ناحیه (حیطه شناختی)
|
|
رئوس مطالب |
1- موقعیت ووسعت ناحیه ی کوهستانی 2-ناهمواری های ناحیه کوهستانی
|
|
اهداف جزئی |
1- آشنایی با موقعیت ناحیه ی کوهستانی ایران 2- آشنایی با وسعت ناحیه ی کوهستانی ایران 3- آشنایی با رشته کوه های ایران 4- آشنایی با رود های این تاحیه 5- آشنایی با قلل آتشفشانی در این ناحیه 6- آشنایی با نام ومکان کوه های ایران
|
|
اهداف رفتاری |
در پایان این درس از دانش آموزان انتظار می رود که بتوانند: 1- موقعیت ناحیه کوهستانی را در نقشه ی ایران نشان دهند. 2- وسعت ناحیه کوهستانی را بیان کنند. 3- انواع رشته کوهها((ناهمواری ها ی ناحیه ی کوهستانی را نام ببرند. 4- موقعیت رشته کوه های البرز وزاگرس وآذر بایجان را بر روی نقشه مشخص کنند. 5- حداقل نام دو رود از زاگرس مرطوب ویک رود زاگرس خشک را نام ببرند. 6- قله های آتشفشانی کوه های آذربایجان را نام ببرند. 7- رود مرزی شمال غربی ایران در ناحیه ی کوهستانی را بر روی نقشه نشان دهند. 8- بزرگ ترین دریاچه ی داخلی ایران را در ناحیه کوهستانی را نام ببرند. |
|
فعالییت های قبل از درس |
1- گروه بندی دانش آموزان به هفت گروه 4نفره به نامهای (بینالود،دماوند،سبلان،سهند،دنا،زردکوه،اشترانکوه) 2- تهیه عکس ازناحیه کوهستانی 3- تهیه ی POWER POINT 4- آماده کردن وسایل لازم ((رایانه وپرده نمایش)) |
|
مراحل قبل از تدریس |
1- بر قراری ارتباط عاطفی ؛ حضور وغیاب ؛سالم واحوال پرسی 2- ارزش یابی از درس قبل : (1- وسعت ناحیه بیابانی ونیمه بیابانی را بنویسید؟ 2-ناحیه ی بیابانی به چند قسمت تقسیم می شوند نام ببرید؟ محصولات ناحیه ی بیابانی را نام ببرید؟ )
|
|
انگیزه شروع |
از دانش آموزان می خواهم تا به یک سفر خیالی بروند وبرای لحظاتی چشمان خود را ببندند وبه کوه سفر کنند.و یا نصب تصاویری از کوهها بر روی تابلو . |
|
ارائه ی درس |
روش تدریس (IT) و پرسش و پاسخ |
|
فعالیت های معلم |
ارائه ی POWER POINT به دانش آموزان و توضیح در حین تماشای اسلاید ها |
|
فعالیت های دانش آموزان |
تماشای اسلاید های تهیه شده و گوش دادن به سخنان معلم |
|
جمع بندی |
مروری بر مطالب ارائه شده |
|
ارزشیابی پایانی |
ارائه ی سوالات داده شده در اسلاید آخر POWER POINT به دانش آموزان |
|
تعیین تکلیف |
ارائه ی یک نقشه ی گنگ به دانش آموزان تا آنان موارد خواسته شده ((رشته کوهها ؛رود ها؛ قله ها ؛ قله های آتشفشانی و بلند ترین قله ی ایران و در یاچه ی ارومیه ))را بر روی نقشه مشخص کنند. پوشش گیاهی البرز شمالی و جنو بی را مقایسه کرده و تفاوت های آنان را بنویسند .محدوده ی تقریبی زاگرس خشک و مرطوب را بر روی نقشه مشخص نمایند. |